Nasi klienci
Organizacje pozarządowe

W wolnym demokratycznym społeczeństwie jednostki realizują wspólnie swoje idee, zainteresowania i pasje tworząc różne rodzaje zrzeszeń (np. zakładając stowarzyszenia), ustanawiając fundacje. Niezależnie od tego, czy Państwa organizacja prowadzi szkołę, kieruje swoje działania do emigrantów, czy też motywuje kobiety w realizowaniu ich pasji, zasługuje ona na profesjonalne doradztwo prawne. Warto zagwarantować swojemu przedsięwzięciu bezpieczeństwo prawne, co pozwoli Państwu skoncentrować się na realizowaniu wyznaczonych sobie celów.

Osobom chcącym utworzyć fundację, stowarzyszenie, stowarzyszenie ogrodowe lub związek zawodowy zapewniamy kompleksową pomoc w powołaniu do życia oraz obsłudze prawnej zakładanego podmiotu. Istniejącym organizacjom pozarządowym, ale także kościelnym osobom prawnym, oferujemy bieżące wsparcie prawne ich działalności, obejmujące m.in. obsługę walnych zgromadzeń, posiedzeń rad fundacji, dokonywanie wymaganych zgłoszeń do Krajowego Rejestru Sądowego, pomoc w negocjacjach i zawieraniu umów cywilnoprawnych niezbędnych w prowadzonej działalności, obsługę postępowań administracyjnych oraz merytoryczne doradztwo z interesującej Państwa dziedziny prawa (np. prawa oświatowego, ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych, prawa pracy, prawa własności intelektualnej, prawa podatkowego itp.).

Kancelaria ma bogate doświadczenie w omawianym zakresie. Wspieraliśmy merytorycznie m.in. tworzenie lokalnego stowarzyszenia kupców, które postanowiło wspólnie prowadzić centrum handlowe w podwarszawskiej miejscowości. Zrealizowaliśmy projekt utworzenia ogólnopolskiego związku pracodawców dużej branży spożywczej.

Obsługiwaliśmy utworzenie kilku fundacji, m.in. fundacji mającej na celu wszechstronną pomoc kobietom i rodzinie poprzez m.in. działalność edukacyjną, psychoterapeutyczną oraz prawną. Dla fundacji organizującej wydarzenia o skali ogólnopolskiej, gromadzącej wokół swojej inicjatywy dziesiątki tysięcy ludzki, przygotowywaliśmy szereg niezbędnych dla tego celu umów: sponsorskich, z twórcami o przeniesieniu praw autorskich oraz umów licencyjnych na korzystanie z utworów, umów dotyczących utworzenia serwisu internetowego, pomagaliśmy również przy rejestrowaniu znaku towarowego itp.

Modyfikowaliśmy i tworzyliśmy statuty: przedszkola, szkoły i bursy szkolnej, opracowywaliśmy regulaminy pracy i regulaminy wynagradzania w szkole niepublicznej a także umowy z rodzicami/opiekunami prawnymi.

Jedną z kościelnych osób prawnych wspieraliśmy m.in. w zakresie zawieranych umów wydawniczych oraz w projekcie dotyczącym udostępnienia do digitalizacji zbioru muzykaliów z archiwum prowincji zakonu.

Praktyką dotyczącą obsługi organizacji pozarządowych kieruje radca prawny Jan Lipski.

Co nowego
Freepik.com by rawpixel

Walne zebrania członków stowarzyszeń w trybie zdalnym – czy to nadal możliwe?

Przepisy ustaw antycovidowych umożliwiły w okresie epidemii oraz w okresie zagrożenia epidemiologicznego organizację walnych zebrań członków stowarzyszeń (oraz pozostałych ich organów) w trybie zdalnym tj. przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej. Ten wygodny sposób udziału w pracach stowarzyszeń nie tylko umożliwił niezakłócone kontynuowanie ich działalności w okresie epidemii, ale niejednokrotnie okazał się atrakcyjną, wygodną alternatywą wobec […]

Czytaj więcej
Źródło Pexels.com by Sora Shimazaki

Stwierdzenie nieważności umowy kredytowej- korzystny wyrok dla naszych Klientów

W ubiegłym roku uzyskaliśmy dla naszych Klientów korzystny wyrok w sporze z Raiffeisen Bank International AG, w którym Sąd orzekł tzw. odfrankowienie umowy – uznając za niedopuszczalne postanowienia regulujące mechanizm indeksacyjny, zasądził odpowiednią kwotę spłaty na rzecz Kredytobiorców tytułem zwrotu nadpłaty powstałej na ich rachunku.   Wspólnie z Klientami postanowiliśmy jednak zawalczyć o więcej i […]

Czytaj więcej

Upadłość Getin Noble Bank- co powinieneś wiedzieć

20 lipca 2023 r. ogłoszono upadłość Getin Noble Bank. Orzeczenie to jest szczególnie istotne dla tysięcy kredytobiorców, którzy zaciągnęli w tym banku tzw. kredyt frankowy.   Upadłość banku, jako strony postępowania sądowego, powoduje przede wszystkim obligatoryjne zawieszenie postępowania z jego udziałem. Jest to okoliczność całkowicie niezależna od woli drugiej strony postępowania i następuje z urzędu. […]

Czytaj więcej