Co nowego
Opublikowane 22 marca 2021

Decyzje organów fundacji, spółdzielni i stowarzyszeń w okresie epidemii COVID-19

Źródło: rawpixel.com

Źródło: rawpixel.com

Uchwalona 16 kwietnia 2020 r. ustawa o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 umożliwia w czasie wprowadzenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii (o których mowa w ustawie z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi) podejmowanie przez organy fundacji, stowarzyszeń i spółdzielni decyzji przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej.

 

Dotyczy to również organizowania walnych zebrań członków stowarzyszeń w formie on-line, a w trakcie obrad podejmowania uchwał przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.

 

Należy w tym miejscu wskazać, że na gruncie dotychczas obowiązującego prawa nie było jasne, czy walne zebrania członków stowarzyszeń mogą obradować i podejmować uchwały w formie zdalnej. Gdy podjęto próby wprowadzania tego typu rozwiązań do statutów tych organizacji, wnioski w tym zakresie niejednokrotnie były przez sądy rejestrowe oddalane na podstawie argumentacji odwołujące się do istoty korporacji oraz natury uchwał, które miałyby być ze swej definicji wyrazem woli organu kolegialnego podjętym na posiedzeniu. Zdaniem sądów a także organów nadzoru, inna forma podejmowania uchwał stanowi wyjątek, którego musi dotyczyć ustawowa regulacja szczególna. Stanowisko sądów rejestrowych nie było jednak jednolite, gdyż w statutach niektórych organizacji dopuszczono udział w walnym zebraniu przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej, mimo braku przepisów, które wyraźnie dopuszczałyby taki tryb uczestnictwa i podejmowania uchwał.

 

Rozwiązanie wprowadzone ustawą z 16 kwietnia 2020 r. można zatem interpretować równolegle na dwa sposoby. Po pierwsze, nie ulega wątpliwości, że w okresie pandemii walne zebrania członków wszystkich stowarzyszeń mogą odbywać się w formie zdalnej, niezależnie od tego, jak będziemy oceniać dopuszczalność takich działań w okresie przed wprowadzenia stanu zagrożenia epidemicznego. Po drugie, omawiane przepisy dopuszczają taki tryb procedowania ex-lege tj. również wówczas, gdy statuty nie przewidują głosowań i walnych on-line.

 

Nierozstrzygnięte pozostaje natomiast pytanie, czy stowarzyszenia będą mogły kontynuować na mocy własnych statutów praktykę odbywania walnych w pełni on-line lub przynajmniej w formie hybrydowej, tj. dopuszczać do udziału w walnym członków komunikujących się z pozostałymi uczestnikami posiedzenia przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej.

 

Podobnie jak w przypadku posiedzeń innych organów stowarzyszenia, aby głosowanie na walnym mogło być uznane za ważne i skuteczne konieczne jest zapewnienie „co najmniej”:

– transmisji obrad posiedzenia w czasie rzeczywistym,

– dwustronnej komunikacji w czasie rzeczywistym, w ramach której członek władzy stowarzyszenia może wypowiadać się w toku obrad,

– wykonywanie osobiście lub przez pełnomocnika prawa głosu przed lub w toku posiedzenia.

 

Organizacja walnych zebrań członków w tym trybie również opierać się będzie na rozwiązaniach oferowanych przez platformy Zoom, Microsoft Teams, Skype, lub inne aplikacje dedykowane do przeprowadzania posiedzeń i głosowań on-line. Ze względu na często znaczną liczbę członków organizacji, szczególne istotne jest zapewnienie weryfikacji tożsamości osób biorących udział w zebraniu głosowaniach. Zastosować można weryfikację przy zastosowaniu indywidualnej komunikacji przewodniczącego lub sekretarza zebrania z każdym z użytkowników, będzie to jednak uciążliwe i długotrwałe przy znacznej liczbie członków. Właściwszym rozwiązaniem byłoby uprzednie przyznanie każdemu członkowi indywidualnego identyfikatora umożliwiającego zalogowanie do platformy i oddanie głosu, co pozwalałoby na przeniesienie technicznej procedury weryfikacji tożsamości na etap przygotowawczy – przed samym walnym zebraniem członków. Właściwe rozwiązania techniczne i organizacyjne powinna zapewniać platforma/aplikacja do oddawania głosu oraz udziału w posiedzeniu on-line. Również w tym wypadku konieczne jest uwzględnienie możliwości oddania głosu w trybie tajnym, tak aby w maksymalnym stopniu zapewnić wiarygodność wyników i rozliczalność głosowania (co nie może zarazem oznaczać możliwości ustalenia sposobu głosowania). Najpewniejszym, ale wiążącym się z kosztami, rozwiązaniem problemu głosowań tajnych, jest wykorzystanie aplikacji dedykowanej do posiedzeń online, która dając możliwość dwustronnej komunikacji zapewnia wymagany standard głosowań tajnych.

 

Wykorzystanie środków komunikacji elektronicznej w głosowaniach na posiedzeniach oraz poza posiedzeniami władz stowarzyszenia może podlegać szczególnym uregulowaniom w statucie stowarzyszenia, który może autonomicznie określić zasady w tym zakresie, może też całkowicie wyłączyć możliwość ich stosowania.

 

Wszystkich zainteresowanych omawianą problematyką zapraszamy do kontaktu.

 

dr Jan Lipski, radca prawny

Co nowego
Freepik.com by rawpixel

Walne zebrania członków stowarzyszeń w trybie zdalnym – czy to nadal możliwe?

Przepisy ustaw antycovidowych umożliwiły w okresie epidemii oraz w okresie zagrożenia epidemiologicznego organizację walnych zebrań członków stowarzyszeń (oraz pozostałych ich organów) w trybie zdalnym tj. przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej. Ten wygodny sposób udziału w pracach stowarzyszeń nie tylko umożliwił niezakłócone kontynuowanie ich działalności w okresie epidemii, ale niejednokrotnie okazał się atrakcyjną, wygodną alternatywą wobec […]

Czytaj więcej
Źródło Pexels.com by Sora Shimazaki

Stwierdzenie nieważności umowy kredytowej- korzystny wyrok dla naszych Klientów

W ubiegłym roku uzyskaliśmy dla naszych Klientów korzystny wyrok w sporze z Raiffeisen Bank International AG, w którym Sąd orzekł tzw. odfrankowienie umowy – uznając za niedopuszczalne postanowienia regulujące mechanizm indeksacyjny, zasądził odpowiednią kwotę spłaty na rzecz Kredytobiorców tytułem zwrotu nadpłaty powstałej na ich rachunku.   Wspólnie z Klientami postanowiliśmy jednak zawalczyć o więcej i […]

Czytaj więcej

Upadłość Getin Noble Bank- co powinieneś wiedzieć

20 lipca 2023 r. ogłoszono upadłość Getin Noble Bank. Orzeczenie to jest szczególnie istotne dla tysięcy kredytobiorców, którzy zaciągnęli w tym banku tzw. kredyt frankowy.   Upadłość banku, jako strony postępowania sądowego, powoduje przede wszystkim obligatoryjne zawieszenie postępowania z jego udziałem. Jest to okoliczność całkowicie niezależna od woli drugiej strony postępowania i następuje z urzędu. […]

Czytaj więcej