Co nowego
Opublikowane 30 czerwca 2022

Dwa lata funkcjonowania Sądów Własności Intelektualnej

Źródło Pexels.com by Sora Shimazaki

Źródło Pexels.com by Sora Shimazaki

28 czerwca br. w Warszawie odbyła się konferencja podsumowująca dwa lata funkcjonowania Sądów Własności Intelektualnej w Polsce. W Konferencji wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości, Pani Prezes Urzędu Patentowego, profesorowie zajmujący się własnością intelektualną, sędziowie orzekający w sądach własności intelektualnej, radcowie prawni, adwokaci i rzecznicy patentowi oraz przedstawiciele związków pracodawców. Dyskusję zorganizował Urząd Patentowy RP we współpracy z Instytutem Wymiaru Sprawiedliwości.

 

Sędziowie przedstawili aktualne orzecznictwo i stanowisko sądów w spornych wśród praktyków prawa kwestiach, takich jak pisma zaporowe, udzielanie informacji oraz zabezpieczanie dowodów oraz uchylili rąbka tajemnicy jak wygląda ich praca w wydziałach własności intelektualnej. Dyskusję wywołała również planowana reforma ustroju sądów powszechnych i związana z tym obawa zlikwidowania sądów własności intelektualnej. Padły jednak zapewnienia ze strony m.in. przedstawicieli Ministerstwa, że sądy nie zostaną zlikwidowane, a wręcz rozważane jest zwiększenie liczby wydziałów własności intelektualnej. Uzasadnione jest to m.in. dobrymi wynikami z pierwszego pełnego roku funkcjonowania sądów własności intelektualnej oraz zwiększonym wpływem nowych spraw w pierwszym kwartale tego roku. Omawiane były również niektóre propozycje projektu nowego prawa własności przemysłowej.

Padły także różne propozycje udzielenia wsparcia w zakresie eksperckiej wiedzy technicznej sądom własności intelektualnej, aby przyspieszyć prowadzone postępowania i zapewnić jednolitość orzeczniczą. Uczestnicy konferencji podkreślali, że rozwój technologiczny i przyciągnięcie do Polski liczących się inwestorów w obszarze innowacji wymaga zapewnienia sprawnej i skutecznej ochrony własności intelektualnej, czego gwarantem są właśnie sądy własności intelektualnej.

Pozostaje nam trzymać kciuki aby przynajmniej część pomysłów usprawniających postępowanie w sprawach własności intelektualnej udało się wkrótce wprowadzić w życie.

 

/Oprac. adw. Małgorzata Nowotnik-Zajączkowska/

 

Co nowego
Źródło Pexels.com by Picjumbocom

Czy domena może naruszać znak towarowy?

Obecnie komunikacja marketingowa oparta jest na promocji marki w Internecie. Wśród wielu narzędzi do promocji marki i przedsiębiorstwa w sieci można wymienić stronę internetową, profile w mediach społecznościowych, blogi oraz fora branżowe. Szczególną rolę należy jednak przypisać stronie internetowej. Strona internetowa jest zazwyczaj pierwszym miejscem, w którym potencjalny klient może zapoznać się z ofertą danego […]

Czytaj więcej
Źródło Pexels.com by Sora Shimazaki

Dwa lata funkcjonowania Sądów Własności Intelektualnej

28 czerwca br. w Warszawie odbyła się konferencja podsumowująca dwa lata funkcjonowania Sądów Własności Intelektualnej w Polsce. W Konferencji wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości, Pani Prezes Urzędu Patentowego, profesorowie zajmujący się własnością intelektualną, sędziowie orzekający w sądach własności intelektualnej, radcowie prawni, adwokaci i rzecznicy patentowi oraz przedstawiciele związków pracodawców. Dyskusję zorganizował Urząd Patentowy RP we […]

Czytaj więcej