Co nowego
Opublikowane 22 czerwca 2018

NLK na konferencji „Pro bono jako wyraz odpowiedzialności społecznej zawodu radcy prawnego”

18 czerwca 2018 r. w siedzibie Krajowej Izby Radców Prawnych odbyła się konferencja pt. „Pro bono jako wyraz odpowiedzialności społecznej zawodu radcy prawnego” organizowana przez Okręgową Izbę Radców Prawnych w Warszawie. Kancelarię reprezentowała apl. radc. Dominika Strzelczyk.

Konferencję rozpoczął r. pr. Włodzimierz Chróścik – Dziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie, który mówił o dotychczasowych osiągnięciach i zasługach radców prawnych w pracy pro bono. Z kolei Grzegorz Wiaderek – Członek Zarządu Instytutu Prawa i Społeczeństwa INPRIS analizował funkcjonowanie systemu nieodpłatnej pomocy prawnej w Polsce.

Poruszony został również temat wielości rozwiązań legislacyjnych w zakresie zastępstwa procesowego z urzędu przez prof. dr hab. Monikę Całkiewicz  – Wicedziekana OIRP w Warszawie. Uczestnicy spotkania rozmawiali o dostępie do pomocy prawnej z urzędu w Polsce oraz o kompatybilności systemu nieodpłatnej pomocy prawnej. Wicedziekan zauważyła, że najtrudniej jest uzyskać pełnomocnika z urzędu w postępowaniu administracyjnym, a to z uwagi na treść art. 9 k.p.a., który stanowi o aktywności organów i obowiązkach informacyjnych, które wynikają z przepisów prawa.

Uczestnicy konferencji, po wystąpieniu r. pr. Roberta Krasnodębskiego – kierującego działem podatkowym kancelarii Weil, dyskutowali o opodatkowaniu bezpłatnego poradnictwa prawnego.

Kolejny blok rozpoczął dr Adam Bodnar. Rzecznik Praw Obywatelskich omówił misję jaka wiąże się z zawodem radcy prawnego oraz wskazał na najczęstsze sytuacje z którymi obywatele zgłaszają się do Rzecznika. Następnie r. pr. Magdalena Nasiłowska  – koordynatorka pro bono w kancelarii DLA Piper Wiater przedstawiła praktyki w zakresie organizacji działalności pro bono w kancelariach prawnych.

Konferencja zakończyła się omówieniem postulatów w zakresie praktyki pro bono w ramach samorządu radców prawnych. Tą część poprowadził Dziekan OIRP oraz dr Filip Czernicki – Koordynator ds. programów pro bono OIRP w Warszawie. Uczestnikom konferencji została przedstawiona propozycja powstania specjalnego Ośrodka działającego przy OIRP w Warszawie, którego zadaniem byłaby pomoc osobom najuboższym, które z różnych względów nie zakwalifikowały się do państwowego systemu pomocy prawnej.

Dominika Strzelczyk (aplikantka radcowska)

Co nowego
Freepik.com by rawpixel

Walne zebrania członków stowarzyszeń w trybie zdalnym – czy to nadal możliwe?

Przepisy ustaw antycovidowych umożliwiły w okresie epidemii oraz w okresie zagrożenia epidemiologicznego organizację walnych zebrań członków stowarzyszeń (oraz pozostałych ich organów) w trybie zdalnym tj. przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej. Ten wygodny sposób udziału w pracach stowarzyszeń nie tylko umożliwił niezakłócone kontynuowanie ich działalności w okresie epidemii, ale niejednokrotnie okazał się atrakcyjną, wygodną alternatywą wobec […]

Czytaj więcej
Źródło Pexels.com by Sora Shimazaki

Stwierdzenie nieważności umowy kredytowej- korzystny wyrok dla naszych Klientów

W ubiegłym roku uzyskaliśmy dla naszych Klientów korzystny wyrok w sporze z Raiffeisen Bank International AG, w którym Sąd orzekł tzw. odfrankowienie umowy – uznając za niedopuszczalne postanowienia regulujące mechanizm indeksacyjny, zasądził odpowiednią kwotę spłaty na rzecz Kredytobiorców tytułem zwrotu nadpłaty powstałej na ich rachunku.   Wspólnie z Klientami postanowiliśmy jednak zawalczyć o więcej i […]

Czytaj więcej

Upadłość Getin Noble Bank- co powinieneś wiedzieć

20 lipca 2023 r. ogłoszono upadłość Getin Noble Bank. Orzeczenie to jest szczególnie istotne dla tysięcy kredytobiorców, którzy zaciągnęli w tym banku tzw. kredyt frankowy.   Upadłość banku, jako strony postępowania sądowego, powoduje przede wszystkim obligatoryjne zawieszenie postępowania z jego udziałem. Jest to okoliczność całkowicie niezależna od woli drugiej strony postępowania i następuje z urzędu. […]

Czytaj więcej