Co nowego
Opublikowane 18 listopada 2020

Praca zdalna podczas kwarantanny

https://pl.freepik.com

https://pl.freepik.com

Epidemia wirusa SARS – CoV – 2, potocznie nazywanego koronawirusem, spowodowała, że w wielu przypadkach pracownicy zaczęli realizować swoje obowiązki pracownicze w domu. Odbyło się to zgodnie z prawem, ponieważ ustawodawca już na samym początku epidemii uregulował  możliwość pracy zdalnej.

 

Wątpliwości budziła jednak sytuacja osób odbywających obowiązkową kwarantannę, ponieważ nie było jasno określone, czy mogą one wykonywać pracę w formie zdalnej. Wobec braku jednolitej regulacji część specjalistów stała na stanowisku, że takie osoby pobierając świadczenia z tytułu choroby nie mogą pracować, nawet zdalnie. Pojawiły się również głosy, że istnieje ustawowe upoważnienie do pracy zdalnej podczas kwarantanny, a zwolennicy tego poglądu upatrywali podstawę w tym względzie w art. 14 Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z powodu choroby i macierzyństwa (Dz.U.2020.870), mającym następujące brzmienie: „ubezpieczonemu będącemu pracownikiem, odsuniętemu od pracy w trybie określonym w art. 6 ust. 2 pkt 1, z powodu podejrzenia o nosicielstwo zarazków choroby zakaźnej, zasiłek chorobowy nie przysługuje, jeżeli nie podjął proponowanej mu przez pracodawcę innej pracy niezabronionej takim osobom, odpowiadającej jego kwalifikacjom zawodowym lub którą może wykonywać po uprzednim przeszkoleniu”.

 

W związku z tymi niejasnościami w drugiej połowie października trafił do Sejmu projekt ustawy, która jednoznacznie rozstrzyga powyższą kwestię. Zgodnie z uchwaloną i podpisaną już przez Prezydenta ustawą z dnia 28 października 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19 i zawartym w niej nowym art. 4h ust. 1:  w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, pracownicy i inne osoby zatrudnione, poddane obowiązkowej kwarantannie, mogą, za zgodą pracodawcy albo zatrudniającego, świadczyć w trybie pracy zdalnej pracę określoną w umowie i otrzymywać z tego tytułu wynagrodzenie. Do warunków świadczenia pracy stosuje się przepisy art. 3 ust. 3– 8 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywoływanych nimi sytuacji kryzysowych [określające m.in.  warunki techniczne do wykonywania pracy zdalnej, sposób prowadzenie ewidencji czynności wykonywanych przez pracownika czy rodzaj wykonywanej pracy może odbywać się zdalnie – dop. NLK].

 

Co ważne, w kolejnym punkcie nowelizacji prawodawca zastrzega, że pobieranie wynagrodzenia w ramach świadczonej pracy zdalnej podczas odbywania kwarantanny wyklucza możliwość pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy lub świadczenia pieniężnego z tytułu choroby.

 

Nadmienić można, że w publikacjach prasowych sygnalizuje się, że nowelizacja nie rozwiała wątpliwości co do tego, czy pracownikowi przebywającemu na kwarantannie pracodawca może polecić wykonywanie pracy zdalnej, czy też konieczna jest w takim przypadku zgoda pracownika. W naszej ocenie przywołane przepisy wykluczają możliwość jednostronnego nakazania pracownikowi wykonywania pracy zdalnej mimo jego sprzeciwu i choć można ze stanowiskiem tym polemizować, to wydaje się ono formalnie najbezpieczniejsze.

 

Warto również nadmienić, że pracodawcy coraz częściej podpisują z pracownikami porozumienia o wykonywaniu pracy zdalnej podczas kwarantanny, co wydaje się być korzystne, ponieważ dokładnie reguluje sytuację obu stron i może zapobiegać przyszłym roszczeniom pracowników wobec pracodawcy.

 

Jeśli są Państwo zainteresowani bardziej szczegółowymi informacjami lub zawarciem porozumienia z pracownikiem o wykonywaniu pracy zdalnej podczas kwarantanny zapraszamy do bezpośredniego kontaktu.

 

Zespół Kancelarii NLK

Co nowego
Freepik.com by rawpixel

Walne zebrania członków stowarzyszeń w trybie zdalnym – czy to nadal możliwe?

Przepisy ustaw antycovidowych umożliwiły w okresie epidemii oraz w okresie zagrożenia epidemiologicznego organizację walnych zebrań członków stowarzyszeń (oraz pozostałych ich organów) w trybie zdalnym tj. przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej. Ten wygodny sposób udziału w pracach stowarzyszeń nie tylko umożliwił niezakłócone kontynuowanie ich działalności w okresie epidemii, ale niejednokrotnie okazał się atrakcyjną, wygodną alternatywą wobec […]

Czytaj więcej
Źródło Pexels.com by Sora Shimazaki

Stwierdzenie nieważności umowy kredytowej- korzystny wyrok dla naszych Klientów

W ubiegłym roku uzyskaliśmy dla naszych Klientów korzystny wyrok w sporze z Raiffeisen Bank International AG, w którym Sąd orzekł tzw. odfrankowienie umowy – uznając za niedopuszczalne postanowienia regulujące mechanizm indeksacyjny, zasądził odpowiednią kwotę spłaty na rzecz Kredytobiorców tytułem zwrotu nadpłaty powstałej na ich rachunku.   Wspólnie z Klientami postanowiliśmy jednak zawalczyć o więcej i […]

Czytaj więcej

Upadłość Getin Noble Bank- co powinieneś wiedzieć

20 lipca 2023 r. ogłoszono upadłość Getin Noble Bank. Orzeczenie to jest szczególnie istotne dla tysięcy kredytobiorców, którzy zaciągnęli w tym banku tzw. kredyt frankowy.   Upadłość banku, jako strony postępowania sądowego, powoduje przede wszystkim obligatoryjne zawieszenie postępowania z jego udziałem. Jest to okoliczność całkowicie niezależna od woli drugiej strony postępowania i następuje z urzędu. […]

Czytaj więcej