Co nowego
Opublikowane 25 sierpnia 2020

Specjalistyczne Sądy Własności Intelektualnej już działają

Designed by freepik.com

 

Specjalistyczne Sądy Własności Intelektualnej, o których pisaliśmy w naszej publikacji z dnia 6 maja 2020 r., już działają.

 

Zgodnie z nowelizacją kodeksu postępowania cywilnego, która weszła w życie 1 lipca 2020 r., przy Sądach Okręgowych kilku miast Polski, tj. Warszawy, Poznania, Lublina oraz Gdańska powstały Wydziały Własności Intelektualnej rozpatrujące sprawy własności intelektualnej jako sądy pierwszej instancji. Nowe, wyspecjalizowane wydziały, jak sama nazwa wskazuje, rozpoznają sprawy z zakresu własności intelektualnej, czyli te dotyczące prawa autorskiego i praw pokrewnych, prawa własności przemysłowej, sprawy związane ze zwalczaniem nieuczciwej konkurencji oraz pewne kategorie spraw o ochronę dóbr osobistych, a także sprawy z zakresu ochrony unijnych znaków towarowych i wzorów wspólnotowych.

W Warszawie jest to XXII Wydział Własności Intelektualnej Sądu Okręgowego w Warszawie, który jako sąd własności intelektualnej pierwszej instancji ma najszersze kompetencje w Polsce i jako jedyny z wyżej wymienionych sądów zajmuje się dodatkowo własnością intelektualną związaną z programami komputerowymi, wynalazkami, wzorami użytkowymi, topografiami układów scalonych, odmianami roślin oraz tajemnicami przedsiębiorstwa o charakterze technicznym.

Ustawodawca, działając zgodnie z zasadą dwuinstancyjności postępowania zapewnił również jednostki organizacyjne, które rozpatrują środki odwoławcze od orzeczeń sądów pierwszej instancji. W drugiej instancji uprawnionymi do orzekania są: Sąd Apelacyjny w Warszawie (VII Wydział Gospodarczy i Własności Intelektualnej) oraz Sąd Apelacyjny w Poznaniu.

Reforma polegająca na utworzeniu wyspecjalizowanych sądów własności intelektualnej została dobrze przyjęta przez środowisko prawników-ekspertów w zakresie spraw własności intelektualnej. Wszyscy czekają teraz z niecierpliwością na efekty ww. reformy i przyspieszenie rozpoznawania spraw z zakresu własności intelektualnej i rozwój orzecznictwa w obszarach wywołujących spory wśród przedstawicieli doktryny prawa oraz w zakresie nowych rozwiązań wypracowanych w obrocie gospodarczym.

 

(oprac. Klaudia Boniec, praktykantka w Kancelarii Nowotnik-Zajączkowska, Lipski, Krasoń-Becker, Adwokat Małgorzata Nowotnik-Zajączkowska, Partner w Kancelarii Nowotnik-Zajączkowska, Lipski, Krasoń-Becker)

Co nowego
Freepik.com by rawpixel

Walne zebrania członków stowarzyszeń w trybie zdalnym – czy to nadal możliwe?

Przepisy ustaw antycovidowych umożliwiły w okresie epidemii oraz w okresie zagrożenia epidemiologicznego organizację walnych zebrań członków stowarzyszeń (oraz pozostałych ich organów) w trybie zdalnym tj. przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej. Ten wygodny sposób udziału w pracach stowarzyszeń nie tylko umożliwił niezakłócone kontynuowanie ich działalności w okresie epidemii, ale niejednokrotnie okazał się atrakcyjną, wygodną alternatywą wobec […]

Czytaj więcej
Źródło Pexels.com by Sora Shimazaki

Stwierdzenie nieważności umowy kredytowej- korzystny wyrok dla naszych Klientów

W ubiegłym roku uzyskaliśmy dla naszych Klientów korzystny wyrok w sporze z Raiffeisen Bank International AG, w którym Sąd orzekł tzw. odfrankowienie umowy – uznając za niedopuszczalne postanowienia regulujące mechanizm indeksacyjny, zasądził odpowiednią kwotę spłaty na rzecz Kredytobiorców tytułem zwrotu nadpłaty powstałej na ich rachunku.   Wspólnie z Klientami postanowiliśmy jednak zawalczyć o więcej i […]

Czytaj więcej

Upadłość Getin Noble Bank- co powinieneś wiedzieć

20 lipca 2023 r. ogłoszono upadłość Getin Noble Bank. Orzeczenie to jest szczególnie istotne dla tysięcy kredytobiorców, którzy zaciągnęli w tym banku tzw. kredyt frankowy.   Upadłość banku, jako strony postępowania sądowego, powoduje przede wszystkim obligatoryjne zawieszenie postępowania z jego udziałem. Jest to okoliczność całkowicie niezależna od woli drugiej strony postępowania i następuje z urzędu. […]

Czytaj więcej