Co nowego
Opublikowane 28 kwietnia 2022

Światowy Dzień Własności Intelektualnej w cieniu machiny wojennej Prezydenta Putina

Źródło Pexels.com by Cqf Avocat

Źródło Pexels.com by Cqf Avocat

26 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Własności Intelektualnej. W tym roku obszar IP (intelectual property/własność intelektualna) musimy rozpatrywać pod kątem dwóch równoległych rzeczywistości– tj. ochrony i przewidywalności w krajach demokratycznych oraz logiki wojny w Rosji.

Większość organizowanych w tym dniu konferencji i wydarzeń skupia się na zgłębianiu nowych interpretacji przepisów zapewniających w Polsce i na świecie ochronę praw autorskich, nowych technologii, wynalazków, know-how itd. Warto jednak spojrzeć na ten temat z innej perspektywy. Co dzieje się z IP w czasie wojny? Jaki to ma wpływ na gospodarkę światową? Niestety, nie są to zagadnienia akademickie, bo wojna toczy się tuż za naszą granicą, a skutki światowych powiązań gospodarczych Rosji i Ukrainy możemy codziennie obserwować na naszych paragonach z osiedlowego sklepu spożywczego.

Co się dzieje, gdy ktoś wywróci stolik ochrony własności intelektualnej?

Ten problem został bardzo ciekawie przedstawiony w wykładzie sędziego Wydziału Własności Intelektualnej Sądu Okręgowego w Warszawie dr Krzysztofa Kurosza z Uniwersytetu Łódzkiego podczas konferencji naukowej zorganizowanej przez Akademię Sztuki Wojennej (dawny AON).

Federacja Rosyjska od początku wojny w Ukrainie przyjmuje kolejne akty prawne, które de facto pozbawiają ochrony prawnej przedsiębiorców z tzw. wrogich państw. Po omówionym przez Kancelarię NLK dekrecie o zerowych odszkodowaniach za naruszenie patentu, został wydany dekret legalizujący tzw. import równoległy, a teraz procedowana jest ustawa umożliwiająca zarząd komisaryczny nad przedsiębiorstwami z tzw. wrogich państw. Ustanowienie takiego zarządu spowoduje, że żadne licencje nie będą mogły w stosunku do takiego przedsiębiorstwa wygasnąć, a wypowiedziane „odżyją”.

Powyższy trend walki z wrogami kraju można zaobserwować też w sądach rosyjskich, które są w awangardzie w stosunku do aktualnie obowiązujących przepisów. W ostatnich dniach zostało wydane szeroko komentowane w mediach orzeczenie, w którym sąd rosyjski odmówił ochrony brytyjskiej spółce uprawnionej do znaku Świnka Peppa powołując się na to, że pochodzi z tzw. wrogiego państwa i z tego powodu ochrona jej się nie należy. Spółka domagała się odszkodowania od rosyjskiego przedsiębiorcy za naruszenie prawa do znaku Świnka Peppa.

Czy Prezydent Putin jest autorem doktryny wojny w obszarze IP?

Otóż nie. Jak wyjaśniał dr Kurosz Prezydent Putin wzoruje się na rozwiązaniach z okresu I i II wojny światowej. Podczas obu wojen światowych państwa z wrogich sobie koalicji zawieszały ochronę własności intelektualnej, a część z nich wprost nacjonalizowała patenty przedsiębiorców z danego państwa np. USA nacjonalizowały patenty z Niemiec.

Dokąd zaprowadzi nas logika wojny w obszarze IP?

Możliwych jest kilka scenariuszy:

1/ rozwój gospodarczy Rosji w wyniku darmowego wykorzystania zagranicznych technologii i wynalazków (ale do tego potrzebna jest odpowiednia kadra z know-how jak wykorzystać patent i rozpocząć produkcję oraz komponenty do których Rosja ma teraz ograniczony dostęp) Ten problem omówiliśmy w naszym artykule https://nlk-law.pl/patent-putina-wojne-czeka-nas-zalew-rosyjskich-podrobek/

2/ rozwój gospodarczy sojuszników Rosji, którzy mają odpowiednią kadrę z know-how i dostęp do komponentów

3/ rozwój myśli technicznej w krajach, z których pochodzą patenty (trzeba wymyślić coś lepszego/nowszego w stosunku do „straconych patentów” w Rosji)

4/ po zakończeniu wojny powrót Rosji do ochrony własności intelektualnej według standardu sprzed wojny z jakąś formą status quo tego co wydarzyło się w czasie wojny

5/ działania odwetowe państw zachodnich w zakresie IP (chyba mało prawdopodobne)

6/ zmiana sposobu myślenia przedsiębiorców o ochronie patentowej i szukanie alternatyw

7/ po zakończeniu wojny wszyscy zapominają co się wydarzyło i prowadzą business as usual

8/ inne trudne do przewidzenia skutki.

 

Zapraszamy do dyskusji, może ktoś z Państwa ma ciekawe przemyślenia na ten temat i chce się nimi podzielić.

(oprac. adwokat Małgorzata Nowotnik-Zajączkowska na podstawie wystąpienia dr Krzysztofa Kurosza, Katedra Prawa Cywilnego, Wydział Prawa i Administracji, Uniwersytet Łódzki, sędzia XXII Wydziału Własności Intelektualnej Sądu Okręgowego w Warszawie na Konferencji Naukowej „Prawo własności intelektualnej – for better future”, Instytut Prawa Akademii Sztuki Wojennej)

Co nowego
Freepik.com by rawpixel

Walne zebrania członków stowarzyszeń w trybie zdalnym – czy to nadal możliwe?

Przepisy ustaw antycovidowych umożliwiły w okresie epidemii oraz w okresie zagrożenia epidemiologicznego organizację walnych zebrań członków stowarzyszeń (oraz pozostałych ich organów) w trybie zdalnym tj. przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej. Ten wygodny sposób udziału w pracach stowarzyszeń nie tylko umożliwił niezakłócone kontynuowanie ich działalności w okresie epidemii, ale niejednokrotnie okazał się atrakcyjną, wygodną alternatywą wobec […]

Czytaj więcej
Źródło Pexels.com by Sora Shimazaki

Stwierdzenie nieważności umowy kredytowej- korzystny wyrok dla naszych Klientów

W ubiegłym roku uzyskaliśmy dla naszych Klientów korzystny wyrok w sporze z Raiffeisen Bank International AG, w którym Sąd orzekł tzw. odfrankowienie umowy – uznając za niedopuszczalne postanowienia regulujące mechanizm indeksacyjny, zasądził odpowiednią kwotę spłaty na rzecz Kredytobiorców tytułem zwrotu nadpłaty powstałej na ich rachunku.   Wspólnie z Klientami postanowiliśmy jednak zawalczyć o więcej i […]

Czytaj więcej

Upadłość Getin Noble Bank- co powinieneś wiedzieć

20 lipca 2023 r. ogłoszono upadłość Getin Noble Bank. Orzeczenie to jest szczególnie istotne dla tysięcy kredytobiorców, którzy zaciągnęli w tym banku tzw. kredyt frankowy.   Upadłość banku, jako strony postępowania sądowego, powoduje przede wszystkim obligatoryjne zawieszenie postępowania z jego udziałem. Jest to okoliczność całkowicie niezależna od woli drugiej strony postępowania i następuje z urzędu. […]

Czytaj więcej