Co nowego
Opublikowane 29 listopada 2021

Ugody frankowe – rozwiązanie problemu czy wytrych dla banku?

Źródło: pexels.com

Źródło: pexels.com

Na początku października 2021 r. pierwsi frankowicze zaczęli zawierać ugody na warunkach proponowanych przez KNF. Początkowy entuzjazm kredytobiorców uległ w ostatnim czasie znacznemu ochłodzeniu, czego wyrazem są liczne dyskusje na forach internetowych. Powszechną stała się obawa, że procedura zawierania ugód faktycznie ma na celu m.in. przerwanie biegu przedawnienia roszczeń banków o zwrot wypłaconego kapitału.

Wątpliwości po stronie kredytobiorców wynikają z faktu, że zgodnie z procedurą zastosowaną przy zawieraniu ugód przez jeden z wiodących banków to klient winien wystąpić z inicjatywą jej zawarcia. Dopiero po złożeniu wniosku i podpisaniu umowy mediacyjnej otrzymuje on konkretną propozycję ugody.

Rzeczywiście, zgodnie z art. 123 § 1 pkt 3 k.c., wszczęcie postępowania mediacyjnego przerywa bieg przedawnienia roszczeń cywilnych objętych mediacją. Tym samym z mocy ustawy już samo wszczęcie postępowania mediacyjnego przerywa bieg przedawnienia, dotyczy to jednak zasadniczo roszczeń przysługujących kredytobiorcom, skoro wniosek o mediację obejmuje ich właśnie roszczenia. Zasadnym jest jednak założenie, że tożsamy skutek w zakresie ewentualnych roszczeń kredytodawcy nastąpi po wyrażeniu przez bank zgody na mediację, jeśli jej przedmiotem będą również roszczenia banku o zwrot kapitału i zapłatę rat odsetkowych kredytu, ewentualnie o zapłatę wynagrodzenie za korzystanie z kapitału.

Pomimo wskazanych skutków wystąpienia na drogę mediacji, nie dla każdego będą one odczuwalne w jednaki sposób. Będzie to kwestia pozbawiona jakiejkolwiek doniosłości dla osób które zawrą ugody z bankiem. Wszak umowa kredytowa będzie kontynuowana, zaś bank nie będzie miał podstaw do dochodzenia dodatkowych roszczeń od kredytobiorcy poza tymi wynikającymi z umowy kredytowej.

Inaczej będzie wyglądała sytuacja w razie nie osiągnięcia konsensusu przez strony. Ugoda nie zostanie zawarta, a przerwanie biegu przedawnienia roszczeń banku objętych mediacją pozbawia kredytobiorców potencjalnego zarzutu przedawnienia kierowanych doń roszczeń banku o zwrot kapitału, czy też o wynagrodzenie za korzystanie zeń, jeśli będą one przedmiotem mediacji (nie oceniamy w tym miejscu ani tego, czy takie roszczenia banku mogą być uznane przez sąd za zasadne, ani tego, w jakich wypadkach możliwe byłoby przedawnienie roszczeń o zwrot kapitału).

Mając powyższe na względzie zasadnym jest przed skierowaniem wniosku o mediację, wszechstronne rozważenie sytuacji danego kredytobiorcy. W miarę możliwości dobrze byłoby wcześniejsze poznanie propozycji banku. Jednocześnie każdy kredytobiorca przy ocenie swego interesu w wystąpieniu na drogę mediacji musi wziąć pod uwagę wartość dotychczasowych spłat oraz okres pozostały do spłaty.

Podsumowując – nie można zaprzeczyć, że na skutek wszczęcia postępowania mediacyjnego z bankiem dojdzie do przerwania biegu przedawnienia roszczeń, jednak to, czy wywrze to istotny wpływ na pozycję prawną kredytobiorcy jest uzależnione od jego indywidualnej sytuacji. W wielu przypadkach skutek przerwania biegu przedawnienia będzie znikomy, gdyż w danym stanie faktycznym do przedawnienia roszczeń banku jest jeszcze daleko. Może jednak zdarzyć się, że termin przedawnienia się tych roszczeń jest w danych okolicznościach sprawy bliski. Zalecamy wobec tego nie podejmowanie decyzji o wejście na ścieżkę mediacji pochopnie. Najlepiej będzie skonsultować się w tej sprawie z profesjonalnym pełnomocnikiem. Sama ugoda z bankiem jest rozwiązaniem dyskusyjnym – ustępstwa ze strony banku na pewno nie będą zbliżone do kwot zasądzanych w sprawach, w których uzyskano stwierdzenie nieważności umowy kredytu frankowego. Z drugiej strony jednak pozwoli ona na szybkie zamknięcie sprawy i jednoznaczne określenie „na czym się stoi”.

/oprac. adw. Piotr Gąsowski/

Co nowego
Freepik.com by rawpixel

Walne zebrania członków stowarzyszeń w trybie zdalnym – czy to nadal możliwe?

Przepisy ustaw antycovidowych umożliwiły w okresie epidemii oraz w okresie zagrożenia epidemiologicznego organizację walnych zebrań członków stowarzyszeń (oraz pozostałych ich organów) w trybie zdalnym tj. przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej. Ten wygodny sposób udziału w pracach stowarzyszeń nie tylko umożliwił niezakłócone kontynuowanie ich działalności w okresie epidemii, ale niejednokrotnie okazał się atrakcyjną, wygodną alternatywą wobec […]

Czytaj więcej
Źródło Pexels.com by Sora Shimazaki

Stwierdzenie nieważności umowy kredytowej- korzystny wyrok dla naszych Klientów

W ubiegłym roku uzyskaliśmy dla naszych Klientów korzystny wyrok w sporze z Raiffeisen Bank International AG, w którym Sąd orzekł tzw. odfrankowienie umowy – uznając za niedopuszczalne postanowienia regulujące mechanizm indeksacyjny, zasądził odpowiednią kwotę spłaty na rzecz Kredytobiorców tytułem zwrotu nadpłaty powstałej na ich rachunku.   Wspólnie z Klientami postanowiliśmy jednak zawalczyć o więcej i […]

Czytaj więcej

Upadłość Getin Noble Bank- co powinieneś wiedzieć

20 lipca 2023 r. ogłoszono upadłość Getin Noble Bank. Orzeczenie to jest szczególnie istotne dla tysięcy kredytobiorców, którzy zaciągnęli w tym banku tzw. kredyt frankowy.   Upadłość banku, jako strony postępowania sądowego, powoduje przede wszystkim obligatoryjne zawieszenie postępowania z jego udziałem. Jest to okoliczność całkowicie niezależna od woli drugiej strony postępowania i następuje z urzędu. […]

Czytaj więcej