Co nowego
Opublikowane 14 października 2022

Jaką wartość mają innowacje i inne aktywa niematerialne?

Źródło Pexels.com by Pixabay

Źródło Pexels.com by Pixabay

Ile są warte innowacje i inne aktywa niematerialne? Najprościej jest odpowiedzieć: tyle, ile ktoś jest gotowy za nie zapłacić. A co w sytuacji, gdy nie chcemy sprzedać aktywów, ale ustalić ich wartość np. aby wnieść je aportem, ustalić wynagrodzenie ze licencję, sprzedać akcje/udziały inwestorowi czy ustalić wartość odszkodowania? To nie jest rynek mieszkań w dużym mieście, trudno zatem dotrzeć do cen najmu czy sprzedaży. A co, jeżeli rynku na dane dobra niematerialne nie ma w Polsce, albo jest on bardzo mały?

 

Na te pytania można było znaleźć odpowiedź podczas wczorajszego szkolenia z wyceny innowacji i innych aktywów niematerialnych, w którym miałam przyjemność uczestniczyć.

Podczas całodniowego spotkania dowiedzieliśmy się jakie są podstawowe koncepcje oceny i wyceny wartości kapitału intelektualnego (IP).

Omówione zostały zasady podziału struktury IP i możliwości ich zastosowania do wyceny aktywów popularnych takich jak marka, technologia, know-how, relacje z klientami oraz aktywów specyficznych, jak np. baza danych, kreatywność i przedsiębiorczość menedżera, wartość menedżera.

Ciekawie przedstawione zostały metody wyceny marki i innych aktywów niematerialnych w zastosowaniach komercyjnych, a także specyfika wyceny składników IP dla celów komercjalizacji wiedzy- w szczególności patenty i know-how.

Szeroko omówiony został też model licencyjny ujęty jako podstawowa forma rozliczania transferu wiedzy i zastosowanie tego modelu na rynku polskim.

Czy taka wiedza potrzebna jest prawnikowi? Przecież to ekonomiści, a nie prawnicy wyceniają aktywa lub ustalają opłaty licencyjne. Zgoda, ale poznanie reguł wyceny pozwala lepiej zrozumieć Klientów i ich oczekiwania oraz negocjować i wygrywać w sądzie.

 

/Oprac. adw. Małgorzata Nowotnik-Zajączkowska, partner Kancelarii NLK/

Co nowego
Źródło Pexels.com by Mali Maeder

Prawo do grobu nie takie oczywiste, jak się wydaje

W najbliższym czasie wspominać będziemy naszych bliskich zmarłych gromadząc się nad ich grobami w związku z obchodami Dnia Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego. W ubiegłym roku pisaliśmy o tym, czy można kopiować pomniki cmentarne https://nlk-law.pl/nagrobki-cmentarzu-mozna-kopiowac/ W tym roku chcemy podjąć temat prawa do grobu, czyli miejsca pochówku.   Prawo do grobu zmarłego, który zawarł umowę […]

Czytaj więcej
Źródło freepik.com by jcomp

Wygrana w sprawie frankowej

12 września 2022 r. uzyskaliśmy korzystny wyrok w sporze reprezentowanych przez nas frankowiczów z bankiem, stanowiący ponowne potwierdzenie słuszności stawianych przez nas zarzutów umowom o kredyt indeksowany do franka szwajcarskiego. Sąd Okręgowy w Olsztynie uwzględnił roszczenie naszych Klientów w sporze z Raiffeisen Bank International AG.   Wskazane przez nas postanowienia umowy kredytowej dotyczące mechanizmu indeksacji […]

Czytaj więcej
Źródło Pexels.com by Pixabay

Jaką wartość mają innowacje i inne aktywa niematerialne?

Ile są warte innowacje i inne aktywa niematerialne? Najprościej jest odpowiedzieć: tyle, ile ktoś jest gotowy za nie zapłacić. A co w sytuacji, gdy nie chcemy sprzedać aktywów, ale ustalić ich wartość np. aby wnieść je aportem, ustalić wynagrodzenie ze licencję, sprzedać akcje/udziały inwestorowi czy ustalić wartość odszkodowania? To nie jest rynek mieszkań w dużym mieście, […]

Czytaj więcej