Zakres usług
Własność intelektualna i komercjalizacja badań naukowych

Własność intelektualna

Od wielu lat specjalizujemy się w sprawach dotyczących własności intelektualnej. Pojęcie to obejmuje prawa autorskie i prawa pokrewne, prawa do know-how, prawo do firmy, prawo do domeny internetowej, prawa do badań i odkryć naukowych, znaków towarowych, wzorów przemysłowych, wynalazków i baz danych.

Wraz z rozwojem technologii i coraz większą innowacyjnością polskich przedsiębiorców zwiększa się ilość zagadnień związanych z pozyskiwaniem praw do własności intelektualnej i z ich ochroną.We współpracy z Kancelarią Rzeczników Patentowych wspieramy naszych Klientów w rejestrowaniu znaków towarowych, wzorów przemysłowych oraz wynalazków. Doradzamy w negocjowaniu umów licencyjnych oraz umów przenoszących prawa do własności intelektualnej. Reprezentujemy Klientów w sprawach sądowych lubw negocjacjach w przypadku naruszenia ich praw, np. w sprawach związanych ze sprzedażą podrobionych produktów,z bezprawnym wykorzystaniem cudzego znaku towarowego lub nazwy przedsiębiorstwa albo naruszeniem tajemnicy przedsiębiorstwa.Reprezentujemy naszych Klientów w sporach dotyczących praw do domen internetowych.

Przeprowadzamy due deligence własności intelektualnej spółki lub własności intelektualnej, która ma zostać wniesiona do spółki. We współpracy z Kancelarią Rzeczników Patentowych dokonujemy oceny zdolności patentowej wynalazków oraz zdolności rejestracyjnej znaków towarowych. Pomagamy projektować procedury dotyczące tworzenia własności intelektualnej w firmie i zabezpieczania tajemnicy przedsiębiorstwa.

Komercjalizacja wyników badań naukowych

Sukces biznesowy na innowacyjnym i bardzo konkurencyjnym rynku coraz częściej zależy od dobrego pomysłu na nowe usługi lub nowy produkt albo na ulepszenie istniejących usług lub produktów. W coraz szerszym zakresie przedsiębiorcy w Polsce chcą korzystać z wyników badań naukowych oraz prac rozwojowych a część kadry naukowej i wyższe uczelnie starają się komercjalizować własność intelektualną. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Klientów proponujemy kompleksową pomoc w sprawach dotyczących komercjalizacji własności intelektualnej.

Naukowcom pomagamy ustalić stan prawny własności intelektualnej, która ma być podstawą działalności biznesowej lub ma powstać jako rezultat prac, na które jest pozyskany grant lub pomoc finansowa sponsora. W zależności od formy współpracy naukowców z uczelnią wyższą mogą powstać różne konfiguracje osób uprawnionych do wyników prac naukowych i prac rozwojowych np. współuprawnionymi może być uczelnia wyższa, kierownik zespołu badawczego lub niektórzy członkowie zespołu badawczego. Doradzamy, jak zarządzać powstałą własność intelektualną, w tym know-how, i jak ją chronić.Pomagamy w negocjacjach z uczelniami i potencjalnymi inwestorami oraz wspieramy w zawieraniu umów licencyjnych lub umów przenoszących prawa do własność intelektualnej.
Start-up’om pomagamy wybrać optymalną formę prawną działalności gospodarczej. Wspieramy pomysłodawców w negocjacjach z inwestorem oraz doradzamy przy zawieraniu umów inwestycyjnych.

Inwestorów wspieramy w negocjacjach z uczelniami wyższymi, z pomysłodawcami chcącymi skomercjalizować swój pomysł, z podmiotami dystrybuującymi fundusze na wsparcie nauki i innowacji jak również w negocjacjach z innymi osobami uprawnionymi do własności intelektualnej. Przeprowadzamy duedeligence w celu ustalenia stanu prawnego własności intelektualnej, która ma zostać wniesiona do spółki i będzie stanowić podstawę biznesu nowej spółki. Wykonujemy również duedeligence własności intelektualnej przy zakupie istniejącej już spółki.

Świadczymy pomoc prawną w języku polskim, angielskim i niemieckim.

Pomocą prawną w zakresie własności intelektualnej kieruje w naszej Kancelarii adwokat Małgorzata Nowotnik-Zajączkowska

Zakres usług
Co nowego
Źródło Freepik.com by jcomp

Jakie obowiązki na podmioty świadczące usługi hotelarskie oraz turystyczne nakłada „Ustawa Kamilka”?

Wprowadzeniem „ustawy Kamilka” prawodawca zobowiązał podmioty świadczące usługi hotelarskie oraz turystyczne do wprowadzenia standardów ochrony małoletnich, czym zaangażował dodatkowe podmioty do dbałości o dobro dzieci. Standardy ochrony małoletnich wprowadzone przez podmioty świadczące usługi hotelarskie oraz turystyczne powinny określać m.in. 1/ zasady zapewniające bezpieczne relacje między personelem podmiotu a małoletnim, a w szczególności zachowania niedozwolone wobec […]

Czytaj więcej
Źródło freepik.com by Rawpixel.com

Czym są standardy ochrony małoletnich wprowadzone „Ustawą Kamilka”?

„Ustawa Kamilka” zobowiązała organy zarządzające wszelkiego rodzaju placówkami oświatowymi, opiekuńczymi, wychowawczymi, związanymi z rozwijaniem zainteresowań i innymi placówkami tego typu, a także innych organizatorów tego typu działalności (zobacz nasz wpis z dnia 30 września 2024 r.), adresowanej do małoletnich do wprowadzenia Standardów ochrony małoletnich, które mają na celu zapewnienie lepszej ochrony małoletnich. Ww. podmioty muszą […]

Czytaj więcej

9th Conference of the European Association of Health Law za nami

W dniach 18-20 września odbyła się w Warszawie 9th Conference of the European Association of Health Law, w której udział wzięło ponad 200 osób z całej Europy. Motywem przewodnim Konferencji było spojrzenie na ochronę zdrowia z punktu widzenia praw podstawowych. Dyskutowane były zagadnienia związane z organizacją służby zdrowia, odpowiedzialnością za błąd medyczny, gwarancjami ochrony godności […]

Czytaj więcej