Zakres usług
Własność intelektualna i komercjalizacja badań naukowych

Własność intelektualna

Od wielu lat specjalizujemy się w sprawach dotyczących własności intelektualnej. Pojęcie to obejmuje prawa autorskie i prawa pokrewne, prawa do know-how, prawo do firmy, prawo do domeny internetowej, prawa do badań i odkryć naukowych, znaków towarowych, wzorów przemysłowych, wynalazków i baz danych.

Wraz z rozwojem technologii i coraz większą innowacyjnością polskich przedsiębiorców zwiększa się ilość zagadnień związanych z pozyskiwaniem praw do własności intelektualnej i z ich ochroną.We współpracy z Kancelarią Rzeczników Patentowych wspieramy naszych Klientów w rejestrowaniu znaków towarowych, wzorów przemysłowych oraz wynalazków. Doradzamy w negocjowaniu umów licencyjnych oraz umów przenoszących prawa do własności intelektualnej. Reprezentujemy Klientów w sprawach sądowych lubw negocjacjach w przypadku naruszenia ich praw, np. w sprawach związanych ze sprzedażą podrobionych produktów,z bezprawnym wykorzystaniem cudzego znaku towarowego lub nazwy przedsiębiorstwa albo naruszeniem tajemnicy przedsiębiorstwa.Reprezentujemy naszych Klientów w sporach dotyczących praw do domen internetowych.

Przeprowadzamy due deligence własności intelektualnej spółki lub własności intelektualnej, która ma zostać wniesiona do spółki. We współpracy z Kancelarią Rzeczników Patentowych dokonujemy oceny zdolności patentowej wynalazków oraz zdolności rejestracyjnej znaków towarowych. Pomagamy projektować procedury dotyczące tworzenia własności intelektualnej w firmie i zabezpieczania tajemnicy przedsiębiorstwa.

Komercjalizacja wyników badań naukowych

Sukces biznesowy na innowacyjnym i bardzo konkurencyjnym rynku coraz częściej zależy od dobrego pomysłu na nowe usługi lub nowy produkt albo na ulepszenie istniejących usług lub produktów. W coraz szerszym zakresie przedsiębiorcy w Polsce chcą korzystać z wyników badań naukowych oraz prac rozwojowych a część kadry naukowej i wyższe uczelnie starają się komercjalizować własność intelektualną. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Klientów proponujemy kompleksową pomoc w sprawach dotyczących komercjalizacji własności intelektualnej.

Naukowcom pomagamy ustalić stan prawny własności intelektualnej, która ma być podstawą działalności biznesowej lub ma powstać jako rezultat prac, na które jest pozyskany grant lub pomoc finansowa sponsora. W zależności od formy współpracy naukowców z uczelnią wyższą mogą powstać różne konfiguracje osób uprawnionych do wyników prac naukowych i prac rozwojowych np. współuprawnionymi może być uczelnia wyższa, kierownik zespołu badawczego lub niektórzy członkowie zespołu badawczego. Doradzamy, jak zarządzać powstałą własność intelektualną, w tym know-how, i jak ją chronić.Pomagamy w negocjacjach z uczelniami i potencjalnymi inwestorami oraz wspieramy w zawieraniu umów licencyjnych lub umów przenoszących prawa do własność intelektualnej.
Start-up’om pomagamy wybrać optymalną formę prawną działalności gospodarczej. Wspieramy pomysłodawców w negocjacjach z inwestorem oraz doradzamy przy zawieraniu umów inwestycyjnych.

Inwestorów wspieramy w negocjacjach z uczelniami wyższymi, z pomysłodawcami chcącymi skomercjalizować swój pomysł, z podmiotami dystrybuującymi fundusze na wsparcie nauki i innowacji jak również w negocjacjach z innymi osobami uprawnionymi do własności intelektualnej. Przeprowadzamy duedeligence w celu ustalenia stanu prawnego własności intelektualnej, która ma zostać wniesiona do spółki i będzie stanowić podstawę biznesu nowej spółki. Wykonujemy również duedeligence własności intelektualnej przy zakupie istniejącej już spółki.

Świadczymy pomoc prawną w języku polskim, angielskim i niemieckim.

Pomocą prawną w zakresie własności intelektualnej kieruje w naszej Kancelarii adwokat Małgorzata Nowotnik-Zajączkowska

Zakres usług
Co nowego
Freepik.com by rawpixel

Walne zebrania członków stowarzyszeń w trybie zdalnym – czy to nadal możliwe?

Przepisy ustaw antycovidowych umożliwiły w okresie epidemii oraz w okresie zagrożenia epidemiologicznego organizację walnych zebrań członków stowarzyszeń (oraz pozostałych ich organów) w trybie zdalnym tj. przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej. Ten wygodny sposób udziału w pracach stowarzyszeń nie tylko umożliwił niezakłócone kontynuowanie ich działalności w okresie epidemii, ale niejednokrotnie okazał się atrakcyjną, wygodną alternatywą wobec […]

Czytaj więcej
Źródło Pexels.com by Sora Shimazaki

Stwierdzenie nieważności umowy kredytowej- korzystny wyrok dla naszych Klientów

W ubiegłym roku uzyskaliśmy dla naszych Klientów korzystny wyrok w sporze z Raiffeisen Bank International AG, w którym Sąd orzekł tzw. odfrankowienie umowy – uznając za niedopuszczalne postanowienia regulujące mechanizm indeksacyjny, zasądził odpowiednią kwotę spłaty na rzecz Kredytobiorców tytułem zwrotu nadpłaty powstałej na ich rachunku.   Wspólnie z Klientami postanowiliśmy jednak zawalczyć o więcej i […]

Czytaj więcej

Upadłość Getin Noble Bank- co powinieneś wiedzieć

20 lipca 2023 r. ogłoszono upadłość Getin Noble Bank. Orzeczenie to jest szczególnie istotne dla tysięcy kredytobiorców, którzy zaciągnęli w tym banku tzw. kredyt frankowy.   Upadłość banku, jako strony postępowania sądowego, powoduje przede wszystkim obligatoryjne zawieszenie postępowania z jego udziałem. Jest to okoliczność całkowicie niezależna od woli drugiej strony postępowania i następuje z urzędu. […]

Czytaj więcej