News
Opublikowane 1 October 2015

Zmiany w ustawie dot. terminów zapłaty w transakcjach handlowych

Projekt dotyczy uproszczenia i ujednolicenia systemu naliczania odsetek w całym obrocie cywilnoprawnym i wprowadza zmiany wynikające z dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/7/UE w sprawie naliczania opóźnień w płatnościach w transakcjach handlowych.

Najważniejsze zmiany dotyczą:
1. wprowadzenia mechanizmu obliczania odsetek za opóźnienie w obrocie profesjonalnym, będzie to stopa referencyjna NBP plus 8 punktów procentowych;
2. wprowadzenia nowego mechanizmu naliczania odsetek ustawowych z Kodeksu cywilnego oraz zróżnicowania wysokości tych odsetek: odsetki kapitałowe równe będą sumie stopy referencyjnej NBP i 3 punktów procentowych; odsetki za opóźnienie równe będą sumie stopy referencyjnej NBP i 5 punktów procentowych;
3. wprowadzenia nowego mechanizmu naliczania odsetek maksymalnych, które stanowić będą dwukrotność odpowiednio – odsetek ustawowych (kapitałowych) lub odsetek ustawowych za opóźnienie.

Projekt doprecyzowuje również te przepisy ustawy o terminach zapłaty, które wywołują trudności w praktycznym stosowaniu (np. naliczanie tzw. rekompensaty w sytuacji wystawiania wielu faktur w ramach jednej umowy).

Zaproponowane zmiany w ustawie o terminach zapłaty umożliwią większą ochronę wierzycieli i przyczynią się do zmniejszenia zatorów płatniczych, zwiększając dyscyplinę płatniczą. Ujednolicony zaś i uproszczony system naliczania odsetek w całym obrocie cywilnoprawnym ułatwi korzystanie z projektowanych przepisów adresatom norm prawnych.

W myśl założeń projektu – w razie wzrostu stóp procentowych ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej – wzrost poziomu odsetek maksymalnych będzie zbliżony do wzrostu stóp rynkowych. Relacja między odsetkami kapitałowymi i za opóźnienie będzie stała: odsetki za opóźnienie będą wyższe od odsetek kapitałowych. Taka sama relacja zostanie zachowana między odsetkami maksymalnymi kapitałowymi a maksymalnymi za opóźnienie. Zaakcentowana tym samym zostanie funkcja sankcyjna odsetek za opóźnienie.

Odsetki ustawowe za opóźnienie w zapłacie w obrocie profesjonalnym będą wyższe niż w obrocie konsumenckim, co ma podkreślać ich funkcję sankcyjną.

News

Nabycie nieruchomości w toku licytacji komorniczej

Art. 999 Kodeksu postępowania cywilnego (k.p.c.) reguluje zasady przejścia własności nieruchomości na nabywcę po dokonaniu przysądzenia własności. Postanowienie o przysądzeniu własności ma charakter konstytutywny, tj. przenosi własność nieruchomości będącej przedmiotem egzekucji.

More
Źródło: freepik.com

Szkolenie o mediacji

22 września 2015 roku mec. Sławomir Jakubowski z naszej Kancelarii uczestniczył w szkoleniu pt. „Mediacja – nowoczesna i efektywna droga rozwiązywania sporów pomiędzy przedsiębiorcami” organizowanym przez Konfederację Lewiatan w ramach projektu „Centra Arbitrażu i Mediacji”.

More