Stwierdzenie nieważności umowy kredytowej- korzystny wyrok dla naszych Klientów
W ubiegłym roku uzyskaliśmy dla naszych Klientów korzystny wyrok w sporze z Raiffeisen Bank International AG, w którym Sąd orzekł tzw. odfrankowienie umowy – uznając za niedopuszczalne postanowienia regulujące mechanizm indeksacyjny, zasądził odpowiednią kwotę spłaty na rzecz Kredytobiorców tytułem zwrotu nadpłaty powstałej na ich rachunku.
Wspólnie z Klientami postanowiliśmy jednak zawalczyć o więcej i złożyliśmy apelację, w której wystąpiliśmy o stwierdzenie nieważności całej umowy kredytowej.
Wyrok Sądu Okręgowego w Olsztynie został oczywiście zaskarżony również przez Bank, który twierdził, że umowa była zgodna z prawem.
Wyrokiem ogłoszonym dnia 29 listopada 2023 r. Sąd Apelacyjny w Białymstoku oddalił apelację Banku, a jednocześnie uwzględnił apelację wniesioną przez Kancelarię w imieniu naszych Mocodawców. Sąd uznał, że umowa z Bankiem od początku była nieważna i w konsekwencji zasądził na ich rzecz zwrot całości dokonanych dotychczas spłat na rzecz Banku tj. 93.701,60 PLN i 31.664,60 CHF. Dodatkowo nasi Klienci otrzymają od Banku tytułem zwrotu kosztów procesu łącznie kwotę 21 244,75 zł. Orzeczenie jest już prawomocne.
Kredytobiorcy w takiej sytuacji muszą zwrócić bankowi jedynie kwotę kredytu udzielonego przez bank, bez jakichkolwiek odsetek i opłat dodatkowych. Jest ona pomniejszana o wartość wszystkich dokonanych dotychczas na rzecz abnku płatności. W konsekwencji do spłaty pozostaje kwota wręcz symboliczna, a niekiedy – w przypadku gdy kwota spłat przewyższa już kwotę nominalną kredytu – to bank zwraca nadpłatę frankowiczowi.
Uzyskany przez nas wyrok potwierdza, że prawo stoi po stronie frankowiczów.
W sprawach kredytów frankowych zapraszamy do kontaktu z Kancelarią NLK.
/Oprac. adw. Piotr Gąsowski/