Co nowego
Opublikowane 7 kwietnia 2021

Kolejny krok w kierunku wyrównania płac kobiet i mężczyzn. Powstał projekt ustawy

Źródło Pexels by Fauxels

Źródło Pexels by Fauxels

Stowarzyszenie Kongres Kobiet stworzyło projekt Ustawy w sprawie ograniczenia różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn, która ma w założeniach zmniejszyć lukę płacową między kobietami a mężczyznami. Projekt został ogłoszony 4 marca br. i w najbliższym czasie ma wpłynąć do Komisji Dialogu Społecznego oraz zostać złożony w Sejmie.

 

Projekt dotyczy przedsiębiorców zatrudniających więcej niż 20 osób. Ustawa będzie nakładała na przedsiębiorców obowiązek raportowania do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o procentowej różnicy w wynagrodzeniach między mężczyznami i kobietami, a w razie znacznych dysproporcji pracodawca będzie zmuszony przedstawić plan naprawczy.

Raport będzie tworzony w oparciu o wskaźniki, których sposób przeliczania szczegółowo opisano w projekcie Ustawy.

Raporty będą dotyczyć osób zatrudnionych na umowie o pracę, umowie zlecenie, umowie o świadczenie usług, kontraktu menadżerskiego. Będą przekazywane do 31 marca danego roku, za rok poprzedni, przy użyciu systemu teleinformatycznego. Stosowne wzory formularzy ma określić Minister właściwy do spraw pracy.

Pracodawca oprócz przesłania raportu do Ministerstwa będzie miał obowiązek umieszczenia go na stronie internetowej swojego przedsiębiorstwa z ewentualnym planem naprawczym.  Z kolei Minister będzie raz do roku publikował zbiorcze raporty nt. ogólnych różnic w zarobkach między mężczyznami a kobietami, na podstawie przesyłanych raportów.

Pierwszą grupą objętą Ustawą będą przedsiębiorcy zatrudniający więcej niż 500 pracowników, od 1 stycznia 2023 r., następnie przedsiębiorcy zatrudniający od 250 do 500 pracowników – od 1 stycznia 2024 r. i finalnie przedsiębiorcy zatrudniający od 20 do 249 pracowników – od 1 stycznia 2025 r.

Podobne rozwiązania funkcjonują już w innych krajach m.in. w Finlandii, Francji, Danii, Niemczech, Hiszpanii.

 

Klaudia Boniec

Co nowego
Freepik.com by rawpixel

Walne zebrania członków stowarzyszeń w trybie zdalnym – czy to nadal możliwe?

Przepisy ustaw antycovidowych umożliwiły w okresie epidemii oraz w okresie zagrożenia epidemiologicznego organizację walnych zebrań członków stowarzyszeń (oraz pozostałych ich organów) w trybie zdalnym tj. przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej. Ten wygodny sposób udziału w pracach stowarzyszeń nie tylko umożliwił niezakłócone kontynuowanie ich działalności w okresie epidemii, ale niejednokrotnie okazał się atrakcyjną, wygodną alternatywą wobec […]

Czytaj więcej
Źródło Pexels.com by Sora Shimazaki

Stwierdzenie nieważności umowy kredytowej- korzystny wyrok dla naszych Klientów

W ubiegłym roku uzyskaliśmy dla naszych Klientów korzystny wyrok w sporze z Raiffeisen Bank International AG, w którym Sąd orzekł tzw. odfrankowienie umowy – uznając za niedopuszczalne postanowienia regulujące mechanizm indeksacyjny, zasądził odpowiednią kwotę spłaty na rzecz Kredytobiorców tytułem zwrotu nadpłaty powstałej na ich rachunku.   Wspólnie z Klientami postanowiliśmy jednak zawalczyć o więcej i […]

Czytaj więcej

Upadłość Getin Noble Bank- co powinieneś wiedzieć

20 lipca 2023 r. ogłoszono upadłość Getin Noble Bank. Orzeczenie to jest szczególnie istotne dla tysięcy kredytobiorców, którzy zaciągnęli w tym banku tzw. kredyt frankowy.   Upadłość banku, jako strony postępowania sądowego, powoduje przede wszystkim obligatoryjne zawieszenie postępowania z jego udziałem. Jest to okoliczność całkowicie niezależna od woli drugiej strony postępowania i następuje z urzędu. […]

Czytaj więcej