Co nowego
Opublikowane 2 czerwca 2021

Ugodowe rozwiązywanie sporów frankowych

W konsekwencji propozycji przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego, banki rozpoczęły prace nad ewentualnymi ofertami ugodowymi dla frankowiczów.  Wedle pierwotnego założenia rozliczenie kredytów polegałoby na założeniu jakoby kredyty od początku były kredytami złotowymi, oprocentowanymi według stopy WIBOR powiększonej o wynikającą z umowy marżę.

 

Początkowo nad propozycją pracowało dziewięć banków. Najbardziej zaawansowane prace miały miejsce w Banku Millenium oraz w PKO BP. Aktualnie działania w tym przedmiocie delikatnie wyhamowały. Za prawdopodobną przyczynę należy uznać m.in.  oczekiwanie na uchwałę Izby Cywilnej Sądu Najwyższego w przedmiocie pytań skierowanych  przez Pierwszą Prezes Sądu Najwyższego.

Posiedzenie w tym przedmiocie odbyło się 11 maja 2021 r., jednakże uchwała nie została podjęta. Zarówno Banki, jak i frankowicze czekają niecierpliwie na konkluzje Sądu Najwyższego, które zapewne będą stanowiły swoisty drogowskaz na drodze rozstrzygania sporów frankowych. Nie zmienia to jednak faktu, że ugody w zaistniałych sporach są możliwe i stanowią istotną alternatywę dla postępowań sądowych.

 

W związku z powyższym do oferty Kancelarii wprowadziliśmy usługę wsparcia frankowiczów przy analizie propozycji ugodowej banku.

 

W ramach usługi wspólnie z Klientem omówimy wszystkie za i przeciw zawarcia ugody, m.in. porównamy skalę zmniejszenia zadłużenia po podpisaniu ugody i w przypadku stwierdzenia nieważności umowy kredytu (tj. roszczenia najdalej idącego), a także wskażemy na ryzyka i korzyści wiążące się z wyborem określonego wariantu działania. Na życzenie Klienta przeanalizujemy również treść samej ugody oraz podejmiemy negocjacje z bankiem.

 

W celu zapoznania się ze szczegółami naszej oferty zapraszamy do osobistego kontaktu.

 

(adw. Piotr Gąsowski, r. pr. Jan Lipski)

Co nowego
Źródło Freepik.com

Niebawem poważne zmiany w prawie spadkowym

W ostatnim kwartale 2021 r. Rada Ministrów planuje przyjąć projekt wprowadzający szereg zmian przepisów dotyczących prawa spadkowego. Spróbujmy przyjrzeć się tym zmianom z bliska.   Pierwszą z istotnych zmian ma być ograniczenie kręgu spadkobierców ustawowych. Wykluczeni zostaliby aktualnie dziedziczący dalsi zstępni dziadków spadkodawcy, tj. cioteczne/stryjeczne wnuki oraz ich dalsi zstępni. Wedle zamierzenia projektodawcy zmiany mają […]

Czytaj więcej
Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej

Kancelaria NLK realizuje projekt Urzędu Patentowego RP „Własność intelektualna w Twojej firmie”

Z przyjemnością informujemy, że kancelaria Nowotnik-Zajączkowska Lipski Krasoń-Becker wygrała przetarg na realizację usług informacyjno-doradczych w ramach projektu Własność intelektualna w Twojej firmie w województwie warmińsko-mazurskim. Projekt, dedykowany dla sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, jest organizowany przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej.   W ramach projektu przedsiębiorcy otrzymają cenną wiedzę na temat tego, czym właściwie własność […]

Czytaj więcej
Źródło-freepik.com-by-jcomp

Brak uchwały Sądu Najwyższego w sprawie frankowiczów

Na 2 września 2021 r. wyznaczono termin posiedzenia pełnego składu Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. Miała ona udzielić odpowiedzi na pytania skierowane doń przez Pierwszą Prezes Sądu Najwyższego. Niestety, to posiedzenie również nie przyniosło długo oczekiwanej uchwały.   Przypomnijmy, że Sąd Najwyższy miał udzielić odpowiedzi w następujących kwestiach: Czy w razie uznania, że postanowienie umowy kredytu indeksowanego lub denominowanego […]

Czytaj więcej